Motosikletlerimiz

Neden Yamaha YBR 125
Tur öncesinde bir kaç seçeneğimiz vardı. 

Bunlar; 
Yamaha XT 660 R : Uzun yola en hazır motor olduğunu düşünüyorduk fakat yüksek kilometrelerde olması ve giyatlarının da yüksek olmasından dolayı tercih etmedik. Etmiş olsaydık bütçemiz açısından şu anda Türkiye’ye nasıl döneriz diye düşünüyorduk :)!
Yamaha XT 600: 2 adet 2. el temiz bulabilseydik gerçekten satın alacaktık ve benim boyuma uygun olabilmesi için modifiye edecektik. Ama bulamadık.
Honda CRF 250: 2 adet bu motordan almamız ve üzerine yapacağımız modifikasyonlarla bütçesi zaten ilk alternatif olan XT 660 R fiyatlarına geliyorlardı. Bu yüzden tercih etmedik. O bütçeden daha da az miktarla şu anki motorlarımızla avrupa turumuzu tamamlamış olduk.
Pulsar NS 200: Pulsarla yola çıkmayı gerçekten çok düşündük, aklımıza da epeyce yatmıştı. Hatta bunun icin Kuralkan’dan sponsorluk alabilir miyiz diye uğraştık ama olmadı. Sıfırları gibi 2. ellerinin de fiyatının yüksek olması sebebiyle tercih etmedik fakat belki de 2 adet 2. el temiz Pulsar NS 200 alsaydık cok da kötü bir tercih yapmış olmazdık. Çünkü hem Güney Amerika’da hem de Asya’da yaygın bir servis aği var. Sürüş keyfi de tahmin edersiniz ki YBR’den daha fazla 😅
Honda CBF 150: Geriye kalan alternatifler gündelik kullanıma uygun, dayanıklılıklarıyla ün salmış Honda ve Yamaha’nin iki modeliydi. CBF 150’yi tercih etmeme sebebimiz; forum araştırmalarımız, bu motorun kullanıcılarının ve kendi gözlemlerimizin sonucu YBR 125’e göre daha fazla yağ yakan bir motor olması, motorun sağının solunun daha zor erişilebilir olması, genel işçilik kalitesi ve paslanmalardı. Ama en cok arka amortisör sisteminin yük taşımaya daha az elverişli olması tercih etmeme sebebimiz oldu.

E tabi son olarak da biraz da estetik kaygılar 😆
Yamaha YBR 125: Tüm yukarıda yazdığımız sebepler yüzünden geriye tek alternatif YBR kaldı. Hakkında bir çok şehir efsanesi olduğu için yok edilemez olduğunu düşündüğümüz bu motorda karar kıldık. Hala daha yok etmeye çalışıyoruz o ayrı 😁

Günlük harcamamızın 1/3’i ile 1/2’i arasında bir miktari oluşturan yakıt ekonomisi başlı başına bir sebepti zaten.

Tahmin edersiniz ki 600’lük bir motora göre ve hatta 250 cc’lik bir motora göre 125 cc’lik bir motor hatta 2 motor toplamda 60-70 bin km sürmesini hedeflediğimiz bu turda bize yaklaşık olarak bir kıta geçişi masrafı kar ettirecekti.
Böyle bir uzun yolculukta kendimize göre konfor ve güvenlik seviyemiz olduğundan dolayı düşmeye kalkmaya dayanıklı, cok esya taşıyabilen, gerektiğinde kilitleyip bırakıp gidebileceğimiz çantaları taşıyabilecek bir kapasiteye sahip bir motor olmasıydı. Hic bir zaman tekstil çanta taşımayı düşünmedik, önceliğimiz aluminyum çantalardi.

Görücü usulü oldu ama seni seviyoruz YBR. Hala bozamadık! Umarım bize bozulmazsın💕