Kıtalararası Transferler

Şu ana kadar turda 2 adet transferimiz oldu.

Avrupa – Güney Amerika

Avrupa rotamız kendi haline bırakırsak İspanya’da sonlanıyordu. En çok görmeyi, gezmeyi istediğimiz yer burasıydı. Fakat bir kaç İspanyol firmasıyla yazıştıktan sonra motorları İspanya’dan Güney Amerika’ya göndermenin İspanyollar ile çok zor olacağını anladık ve başka arayışlara kaydık. Gezginlerin ortak platformu olan http://www.horizonsunlimited.com’daki yazıları okuyunca Almanya’da bu işi adam gibi yapan bir firma olduğunu öğrendik. “In- Time Forwarding”. Sahibi Olaf bizden basit bir kaç doküman istedi, imzaladık ve ön kontratı yaptık. Bu kontrat ile vizeye başvurduk ve istediğimiz gibi bir Schengen vizesi aldık. Motorları Almanya’da bir depoya bıraktık ve bir belge daha imzaladık. Motorlarımız günü gününe tam anlaştığımız gibi Şili’ye vardı. Ağrısız sancısız tek seferde toplamda 2şer imza ile motorlarımıza koca bir okyanus atlatmış olduk. Motor başına 950şer euro verdik ama inanın aldığımız tüm fiyatlardan daha makul olduğu gibi muhteşem sorunsuz bir operasyon oldu.

Kendimiz ise önce İstanbul’a ordan Abu Dhabi aktarmalı Sao Paolo, ordan da Santiago uçuşu ile Şili’ye geçtik. fiyat da toplamda 8000er tl gibi bir fiyata geldi.

Güney Amerika – Orta Amerika

Şimdi diyeceksiniz ki neden karadan gitmediniz, ben de delireceğim 🙂 Kolombiya ve Panama arasında dünyanın en tehlikeli yerlerinden birisi olan Darien adlı bir bölge var. Bu bölge özellikle uyuşturucu tüccarlarının mesken edindiği, coğrafyası ile de geçilmesi çok zor bir bölge. Karayolu da yok. Bu yüzden tüm gezginler bu iki ülkeyi ya denizden ya havadan geçiyor. Eğer motosikletiniz varsa ihtimaller malesef havadan motor gönderme ücretleri yüzünden sadece denize indirgeniyor.

Denizden ise iki alternatif var. Birisi konteyner ile motoru gönderme diğeri ise gezi tekneleri ile. Fakat gezi tekneleri motosikleti normalde almıyorlar. Kolombiya liman yetkileleri böyle bir trafiğe izin vermiyor. Ama içlerinden bir tanesi bu işi yapıyor, onu da dernek olmasının avantajı ile yapıyor. Bizce rüşvet veriyor ya neyse işi hallediyor bir şekilde.

İşlem şöyle motorları Kolombiya’da Steel Rat adlı derneğe teslim ediyorsunuz ya onların gemisiyle ya başka gemiyle ya da uçakla Panama’ya geçiyorsunuz. Fakat bu tekne gezisinin fiyatı 450 – 550 dolar arasında fikslenmiş. Hangi firmaya gitseniz fiyat aynı, bu derneğin artısı motorlarınızı taşıyor olması. Gezinin içeriği ise San Blas adaları gezisi, sahilde barbekü partisi o kadar. Motor için de ayrıca bir 550 dolar isteniyor. Tekel olunduğu için pazarlık ihtimali de bir o kadar zayıf. Biz motorları gemiye teslim edip, 4-5 günlük deniz yolculuğu yerine uçakla geçmeyi tercih ettik, çünkü uçaklar çok daha ucuz. 550şer dolar motora verdikten sonra 250şer dolar da uçağa verince toplamda 800er dolara işi bitirip motorlarımızı Panama’ya geçirdik.