Belize

Belize’de toplamda 24 saat geçirmedik. Aynı gün içerisinde girdik ve çıktık. Ama bu zaman diliminin içinde gördük ki çok güzel bir yer Belize. Bir gün belki daha uzun süreli kalırız.

Belize’yi çevresindeki İspanyol sömürgesi ülke ve şehirlerden ayıran şey buranın bir İngiliz sömürgesi olması, İngilizce konuşulması ve halkının meksikalıdan çok afrika kökenli olması. Bundan mıdır bilemiyoruz ama insanlarını çok sıcakkanlı bulduk Belize’nin. Sınırdaki polislerden, kahvaltı yaptığımız yerde çalışan ablaya, yol sormak için durduğumuz yerdeki bizimle fotoğraf çektiren siyahi anne ve oğluna kadar şahane insanlarla dolu bir yerdi.

Sınırdaki işlemlerimiz hızlı sayılabilecek bir şekilde sonuçlandı, daha sonra da kendimizi Belize City’de bulduk. Burda yol sormak için durduğumuzda bizimle fotoğraf çektiren abla bize orda bir Türk restoranı olduğunu söyledi ve yerini tarif etti. Hemen gittik tanıştık. Muhabbeti çok uzatmadan yola koyulduk.

Sınıra doğru yaklaşırken bir polis kontrolünde durdurulduk ve sigorta sordular, haliyle yaptırmamıştık aynı gün içerisinde çıkacağız diye. Ama bizi geçirmediler ve 7-8 km gerideki bir ofiste sigorta yaptırdık. Fakat normalde sınırda günlük sigortalar yaptırıldığından burdaki işlem biraz uzun ürdü prosedür gereği. Neyse bunu da halledip çıktık ülkeden ama hava çoktan kararmıştı. Benim ise farım patlaktı. Tuğçe önde ben arkada Meksika’ya girdik ve kalacak yer araaya başladık.

Belize ile ilgili güzel anılarla ayrıldık ordan. İleride belki tekrar geliriz bilemiyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s