Las Gachas – Küçük Eğlence Çukurları

Instagram’daki bir kaç paylaşım haricinde hakkında çok şey bilinmeyen bir yer Las Gachas. Bucaramanga, Kolombiya yakınlarında, Guadalupe kasabasında bir nehir ve şelale aslında.

Nehir yatağında yıllar önce aşınıp gitmiş kireçtaşından oluşumlar varmış. Bunlar gidince de su buralarda havuzcuklar oluşturup, hatta bir kaç tanesinden yer altına karışıp kaybolup gidiyor. Böyle bir nehir burası. Bir de üstüne nehir tabanındaki kayalar yosun tutmuş, ve kaygan bir hal almış. Bunu gören halk da tatillerde buraya gelip kayarak çukurlara düşme temalı bir eğlence anlayışı kazanmış. Biz de bu eğlencenin peşine düşüp maceralı bir yolculukla buraya ulaştık.

Guadalupe’ye giden yol nispeten temiz. Çok bir bozukluk yok. Bir kaç yol çalışması ve stabilize zeminden ibaret. Fakat esas macera Guadalupe’den Las Gachas’a giderken başlıyor. Yol önce taş sonra çamur sonra da dik tırmanış ve inişlere dönüşüyor. Zaten yolu bulmak da oldukça zor. Adam gibi bir tabelası yok. Biz de yoldan geçen bir motorlu dayıya sorduk, adam bizi peşine takıp işi gücü bırakıp mekanı bize gösterdi.

Mekana giderken bu bahsettiğim zorlu yol şartları öyle bir hal aldı ki, bir noktada motoru tutamadım ve yokuşta bıraktım öylece. Düşmedi ama düşeyazdı. Sonra ittire kaktıra önce benim sonra Tuğçe’nin motoru yokuşun tepesindeki bir teyzenin evine park ettik, eşyaları burda bıraktık ve yürümeye başladık. Bu arada dayı hala bizimle. Taa çukurların olduğu nehir yatağına kadar bizimle geldi. Sonra da gitti. Enteresan 🙂

Bu arada iyi ki o yolu motorla devam etmemişiz çünkü gerçekten çok zorlu ve çamurlu bir tırmanış varmış ve bırakın ybr’yi yüklü herhangi bir enduronun çıkması bile çok zor. Çıkmasına çıkar ama tutamayıp düşürseniz, ne kaldırabilirsiniz ne binebilirsiniz motora o yokuşta.

Neyse nehir yatağına geldiğimizde kimsecikler yoktu, hem haftaiçi hem de saat erkendi. Bizden 15 dk sonra 4 kişiden oluşan bir grup geldi ama rahatsız edici değillerdi. Onlar aşağıa biz yukarıya yürüdük ve bayağı yalnız takıldık. Tuğçe bikiniden dolayı güzelce kayabiliyor ben ise hem şort mayodan hem de yağsız vücudumdan dolayı gram kayamıyordum, anca çukurlara atlayıp durdum. 1-2 saat oldukça eğlendik 🙂 Videolar çekip ayrıldık mekandan.

Bir gün Kolombiya’ya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın deriz 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s