Quito

Quito bize yağmuru hatırlatıcak galiba. Tam yağmur sezonunda Quito’daydık. Yağmur da tropik yağmur.

Gelip ilk olarak şehrin merkezine yakın bir hostel aradık. 5-6 girişimden sonra garajlı bir yer bulamadık. Bulduklarımız da hostel için pahalıydı. Günlük bütçemiz konaklama için 15 dolar, hani hiçbir yer bulamazsak 20 dolar. Ama yatakhaneler için bile bazıları adam başı 11-12 dolar istiyordu. Yaklaşık 1,5 saat aradıktan sonra merkeze 2 km mesafede bir hostelle 3 gece için 50 dolara anlaşıp motorları garaja park ettik. 
Hostel, tertemiz, ev gibi, geniş imkanları olan güzel bir hosteldi. Odamız da sanki evimizdeki bir oda gibiydi. Hostelde kalanlar da çok canayakın muhabbetşinas insanlardı. Özellikle Ekvador’da pek çok amerikalı var. Bu hostelde de böyleydi. Güzel mutfağında güzel yemekler yapıp güzel vakit geçirdik.
Şehir merkezini yağmurda yaklaşık 2 saat yürüdük, bol bol fotoğraf çektik ama malesef bu fotoğrafları yazıda kullanamıyorum, çünkü bilgisayarımız bozulduğundan aktaramadık. Ama genel olarak şöyle söyleyebilirim, Quito eski inka harabelerinin üzerine kurulmuş kolonyel bir şehir, dünyada Krakow ile beraber Unesco dünya mirası listesine alınan ilk şehirlerden. Hem iyi korunmuş hem de iyi bakım yapılmış, şıkır şıkır bir şehir. Deli gibi ıslandığımız için biraz market alışverişi yapıp eve döndük. Restoranlar bizim standartlarımızın epey üstündeydi.
Bozulan bilgisayara gelince, bir servise bıraktık sorun tespiti için, ve sonuç sülfatlanma olduğuydu, bu da demek oluyor ki aşırı nem yüzünden bozulmuş. Ve mac’lerden anlayan bilir, logic board’un değişmesi lazımmış ve bunu ekvadorda yaptırmak için hem 15 güne hem de 500 dolar artı kdv’ye ihtiyacımız varmış. İlk büyük kolombiya şehrinden bir netbook alarak yola devam etme kararı aldık.
Çılgın tropik yağmurlarıyla hatırlayacağımız dünyanın en yüksek ikinci başkentini geride bırakarak ekvator çizgisinin olduğu Mitad del Mundo kasabasına doğru yol alarak şehirden ayrıldık.

Quito” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s