Cusco’da bir Hostel, Estrellita

Cusco sanki Peru hatta Güney Amerika’ya hiç ait değilmiş gibi bir şehir. Kocaman tertemiz meydanları, lüks bar ve restoranları, çevresinde bir çok turistik bölge olan bir yer. Fakat bizim için Cusco’nun anlamı bu Estrellita Hostel oldu.

Daha önce bizimle Bolivya’da nerdeyse bir hafta geçiren Polonyalı motorcu Lucas’ı hatırlarsınız. O bize Cusco’ya gidince Estrellita Hostel’de kalabileceğimizi söylemişti. Biz de Lucas’a güvendik ve hiç başka bir yer bakmadan kendimizi Estrellita’da bulduk. İsmi bizdeki sevimlilik eki ile güçlendirilmiş olan Yıldızcık anlamına geliyor. Estrella yıldız demek, ita da onu sevimlileştiren ek ispanyolcada.

Hostel gerçekten de çok sevimli. Belki inanılmaz süsler, dekorlar yok ama öyle çalışanları var ki, kendimizi her kapısından girdiğimizde eve dönmüş gibi hissettik. Normalde bir hostel için bir yazı paylaşacağımı düşünmezdim ama burası bizi çok etkiledi.

Ortasında orta halli bir avlusu var, ve motorları bir rampa ile buraya park ettik. Odamızla motorlar arasında belki 1 metre vardı sadece. Kahvaltı’da güney amerika standartlarının üstünde bir hizmet ve inanamayacaksınız ama yumurta vardı, ve haşlanmış – çırpılmış seçeneği ile servis ediliyordu. Bunlar da aslında çok önemli şeyler değil bu yazıyı yazmamda.

Biz motorları burda bırakıp servisle Machu Picchu’ya gitmeyi tercih etmiştik, ne olduysa dönerken oldu. Attila Cusco’ya geldi biz yokken ve bizim hostele yerleşti, daha sonra yine başka bir arkadaşımız olan Ulaş buraya geldi. Ve hostele döndüğümüzde bahçede Attila’nın motoru görünce hakkaten eve dönmüşüz gibi olduk. Gece 2’ye kadar muhabbet ettik, hasret giderdik. Bir de sabahın erken saatinde Ulaş’ı görünce ortam iyice şenlendi.

Enteresan bir şekilde bu hostele çok fazla Fransız geliyor ve ortak özellikleri sabah gece farketmeksizin yüksek sesle konuşup rahatsızlık vermeleri. Fakat bizim ekip bir araya gelince o kadar güzel bir ortam oluştu ki, o enerjiyle Ati dedi ki akşam tüm hostele yemek yapalım. Tamam dedik, alışveriş yaptık, hostel’deki herkesi yemeğe davet ettik. Hatta bizimle aynı anda Cusco’da olan Kevin ve Celia’yı da çağırdık. Onları da 690’lı ingiliz çift olarak hatırlayabilirsiniz.

Herkes sofraya oturduğunda 11 kişilik uluslararası bir masa oldu. Gecenin geç saatlerine kadar kah ingilizce kah ispanyolca konuşuldu, gülündü. Fransızlar bile eğlendi sanki 🙂 En çok yarı belçikalı yarı yunan Jonas eğlenmiş olmalı. Yunan müzikleri çalarkenki neşesi görmeye değerdi.

Celia ve Kevin’ı uğurladık, Fransız kızlar bulaşıkları yıkadı, herkes dağıldı yattık uyuduk.

Sabah ise Jonas’ın aldığı kruvasanlar eşliğinde kahvaltımızı yaptık sarılıp ayrıldık. Bu turda geçirdiğimiz en iyi hostel zamanlarıydı Cusco – Estrellita’dakiler.

Biz Ati ile yola çıktık. Ulaş Machu Picchu’ya yürümek için kaldı, Jonas da öyle. Bakalım bir daha nerede karşılaşacağız.

17799161_520236338151372_2142034966349348420_n.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s