Yüzen Adalar

Yüzen adalar Peru’nun Puno şehrinden ulaşılabilen, sazlardan ve hakikaten yüzen yapay adalar.

Puno ise Bolivya’dan Peru’ya girince ilk karşılaşılan şehir. Klasik bir Peru trafiğine sahip, sanki her sokağında pazar kurulmuş gibi bir yer. Her köşeden fırlayan 3 tekerlekli taksiler ile tam bir hindistan kopyası.
Bir iki yere baktıktan sonra bulduğumuz hostel ise yüzen adalara kalkan tur teknelerine yakın bir yerde. Otoparkı olmadığı için ise motorları kaldırımdan yürütüp lobiye koyduk, tabi bunun için lobideki koltuğu ve saksıları biraz oynatıp yerlerini değiştirmemiz gerekti.
İlk gün biraz kasabayı dolaşıp trafik sigortalarımızı yaptırdıktan sonra tur işini araştırmaya başladık. Bizim hostelin de tur hizmeti verdiğini öğrenince fiyatları sorduk ve zahmetsizce uygun bir fiyata, adam başı 20 sol’e yüzen adalar turu alabildiğimizi öğrendik. Hemen rezervasyon yaptık ertesi gün için.
Ada turu yaklaşık 20 kişilik bir tekne ile başladı. Haftanın her günü bir ada turist ağırlıyormuş, böylece kimsenin hakkı yenmiyormuş. Adalarda okuldan futbol sahasına herşey var, fakat temel gelir kaynakları turizm olmuş. 
Adaya çıktığınızda çok güzel bir sunumla adaların nasıl inşaa edildiği anlatılıyor, bu sırada yerliler kendi üdettikleri ürünleri sergiliyor. Her aile gözüne kestirdiklerini evlerine davet edip hayatlarını anlatıyor, ama temelde birleyler satmak var hep. Biz de motorda eşya taşımamızın çok zor olduğunu anlatıp teklifleri reddediyorız. Aslında sadece sazlardan yapılma tekne ile ana adaya tur satın almak istiyoruz.


Gölün sakin sularında yerli yapımı bu tekne ile ana adaya çıkıyoruz. Burda pek çok turist 1 sol karşılığı pasaportlarını damgalatıyor. Biz de o sırada adayı dolaşıyoruz. Adada kümesten restorana, alabalık çiftliğinden hediyelik eşya dükkanlarına kadar herşey var.
Molamız bitip Puno’ya dönüyoruz ama aklımızda hep o turizme muhtaç kalmış yerlilerin turistleri memnun etmek ve birleyler satıp para kazanmak için söylediği şarkılar ve yaptıkları roller kalıyor. Hayat çok adaletsiz ama yine de bu insanların bu adalarda yaşamaya devam etmek için geçerli sebepleri olduğunu düşünüp uykuya dalıyoruz hostelimizde. 


Hedef Cusco ve Machu Picchu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s