La Paz

Artık nasıl bir yer umduysak, La Paz’ı tepeden gördüğümüzde yaşadığımız şoku anlatamam. Kocaman bir çanağın her yanına dağılmış tuğla binalar, merkezde ise zenginlerin ve devlet büyüklerinin mekanları, gökdelenler.

Virajlı ve dimdik yokuşları inerken acaba nasıl çıkacağız burdan diye düşünüyorduk. 
Soluğu amerikan konsolosluğunda aldık ve vize başvurusu için ne prosedür izleyeceğiz onu öğrendik ve hemen hostele gittik. Hosteli iOverlander’dan bulduk ve yerleştik. Ama zar zor çeken motorlarımız ve dik yokuşlar, trafikle de birleşince işimiz hiç kolay olmadı. Fazla uzak olmayan ekonomik bir otoparka da motorları koyduk.
Amerikan vizesi için gerekli tüm prosedürü tamamlayıp vizeyi almamız 3 gün sürdü. Biz de inanamadık nasıl olduğuna 🙂 10 yıllık vizemiz ile artık rotamız biraz daha şekillenmişti.
Sonraki zamanda ise şehri gezip motor tamirine ayırdık vakti. Motorlara bakkm yaptırmadan burdan gidemeyeceğimiz çok belliydi. Yeni zincirlerimiz yeni yağlarımız ve benim motorun yeni debriyajı ike herşey mükemmeldi ama karbüratörüm kendini bırakmıştı. Hiçbir ayar tutmayınca yeni ama çin malı daha basit bir karbüratörü motora adapte ettik Raul’la.


Bu tamir işleri esnasında hem yorgunluk hem yükseklik hem de yediim birşeylerin dokunması sonucu Raul’un dükkank önünde kısa bir baygınlık geçirdim ve tamir sonrasındaki 3 günü iyileşmeye ayırdık ve sadece yakın çevreyi gezebildik. Bu esnada kendisinin de La Paz’da olduğunu öğrendiğimiz Patagonya Travel’ın kurucusu Mustafa Andıç ile buluştuk. Çok güzel bir akşam yemeği ve sohbet eşliğinde güzel bir gece geçirdik kendisiyle. Sonradan da görüşeceğimiz kesin kendisiyle 🙂 Herşey gönlünce olur umarım sonrasında da bu güzel insanın.


İyileşip motorları alıp çıktık şehirden ama hiç kolay olmadı. Öyle bir trafik var ki şehrin dışındai bölgelerde, bana çarpan bile oldu yan çantadan. Fakat motordan inip adama yürüyüp bağırıp çağırınca nasıl korktuğunu da yazmazsam olmaz adamın. Bende de motorda da sorun yok, sadece yalpaladım ama insanlar birbirlerine yol vermemek için adeta savaşıyorlar.
Böyle değişik karambol dolu bir şehirden hala Bolivya’yı severek ayrılmak çok güzel bir his. Yolda vize almak konusunda da biraz tecrübelenmiş olduk böylece 🙂
Hedef Copacabana ve Isla del Sol, sonra da Peru.

La Paz” üzerine 4 yorum

  1. Mustafa hocayla buluşmanız nasıl mutlu etti anlatamam. Onlar dönmüş olmalı tr.ye. Yakında gezi gurubu olarak yemek veya kahvaltı da buluşacağız.
    Keyifli sürüşler.

    Beğen

  2. Yalnız galiba Ay vadisine gidemediniz. Rahatsızlık için geçmiş olsun. belki de o nedenle. Gerçi şehrin içinde bir yerdi.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s