19-21 Ocak – Buenos Aires İlk İzlenimler

Olavarria’dan sabah erken denebilecek bir saatte yine sıcağa kalmadan yola çıktık. Yol 350 km ve Frodo’nun Hüküm Dağına yaklaşması gibi bir seyahat olduğundan trafik ve arbedelerin bol olacağı bir sürüş ihtimali yüksekti.

Evet öyle de oldu. Önce uzun süreden sonra araç sollamaya başladık. Kamyon trafiği delicesine arttı. Sanki bu ülkedeki herşey nereye giderse gitsin ülkenin ortasıyla uzaktan yakından alakası olmayan bu kocaman şehre uğramak zorundaymış gibiydi. Bu boğuşmayı sorunsuz atlattıktan sonra bölüm sonu canavarıyla yüzleşme vakti geldi. Buenos Aires ve iş çıkışı trafiği!

İlk sürpriz o ana kadr ücretsiz olan otoyolun ücretli hale gelmesiydi. Gerçi şehir merkezine girene kadar 3-4 gişe geçtik ve motor başı 5 peso yani 1 tl yakşalık bir fiyat ödedik. Son gişe hariç, o 10 pesoydu. İlk gişeden sonra eldiven çıkar, para çıkar, para üstü al, cebe koy ve eldiven takıp sürmeyedevam et merasimini daha fazla yaşamak istemediğimden otobandan çıktık, ama iyi bir karar değildi. Tuğçe’nin yorgun ve trafikten dolayı gerilmiş olması ve daha 30 km’mizin olması bizi tekrar otoyola soktu. Ama bu sayede varoşları görme şansımız oldu. Daha sonra evler büyümeye, ve güzelleşmeye başladı. Son gişeden çıktığımızda şaşkınlığımız diz boyu idi.

İspanyol şehirlerini andıran bu şehir, 5-6 kat büyüktü sadece 🙂 Kocaman caddeler, çok güzel ve bakımlı binalar, cafeler, restoranlar, sokakta çılgın bir hayat vardı ilk bakışta.

İlk iş ev sahibimizle buluşmak oldu. Motoru kaldırıma koyup apar topar eve çıktık. Brigitte çok tatlı birisiydi, evi bize güzel güzel anlattı, gerçekten güzel bir ev tutmuştuk. Apartmanımızda oldukça güzeldi. Apartman görevlisi Antonio ile de tanıştıktan sonra hemen yolun karşısındaki ve yanımızdaki 2-3 otoparka gittik. Fiyatlar korkunçtu. Zaten birisi otel otoparkıydı bizi kabul etmedi, diğeri de süpermarketinkiydi ama olsun biz denedik şansımızı 🙂 Arayışımızın uzun süreceği anlaşıldıktan sonra deli gibi nemli sıcağa rağmen motor kıyafetlerini giyip tarif edilen bir kaç otoparka bakmak için motora bindik. Zira bu şehirde ve bu trafikte motor koruma ekipmanları olmadan 2 sokak gidilmez. Kavşaklara bakmadan çok hızlı girmeleri en belirgin özellikleri.

7-8 blok ötede 4-5 girişimimiz sonunda aylık 2000 pesoya iki motor için bir yer bulduk. Güzel bir yerdeydi otopark, güvenilirdi de, fiyatı da sorduğumuz fiyatlar ve etraftan duyduklarımıza göre çok iyiymiş. Hadi bakalım dedik, eve döndük.

Evde aldığımız duştan sonraki bir gün kayıp 🙂 Nasıl yorulduysak, sadece karşıdaki markete gidip bira alıp gelmişiz 🙂 Iguana diye bir bira var, bütün litrelikler 40’tan 45’ten başlarken bu 15. Ve sadece bizim markette bu fiyatı gördük, sonraki civar araştırmalarımızı görünce.

Ertesi akşam burada yaşana Erol Aynacı ile buluştuk. Kendisi de motoruyla gezerken Buenos Aires’te uzun soluklu bir es vermiş. San Telmo meydanında tango gösterileri eşliğinde bira içerek birbirimizin maceralarını ve ondan şehirle ilgili bilgileri dinledik. Sonrasında ise hep beraber tarihi bir binanın içindeki milongaya gittik. Anladığım kadarıyla tango gecelerine milonga diyorlar, bir de daha hızlı ritimde çalan bir müzik varmış, yine tangoda, ona da milonga deniyormuş. Keyifli bir akşamdı, Tuğçe’yi 70-80 yaşlarında ihtiyar bir delikanlı dansa kaldırdı, parmak arası terliklerine bakmadan. Giyilen ayakkabı sizin o gecede tango yapmak isteyip istemediğinizi gösteriyormuş. Ama ona rağmen dayı bizimkini aldı 🙂 Bu macerayı Tuğçe’den dinlemek lazım 🙂 Keyifli bir akşamdı, Erol Abi’nin rakısını mezelerle şereflendirmek için sözleşip ayrıldık.


Ertesi gün de yine akşam altıya kadar evdeydik. Çok sıcak ve evde klima var ve özlemişiz. Oturduk planlar yaptık. İspanyolca çalıştım. Akşam da kısa bir şehir turu için dışarı çıktık. Ucuz çin marketleri ve de döner bulduk evet 🙂 Döner! Üstelik bizimkilere yakındı. Gece geç olduğu için yemedik ama o sokağı kaydettik, ilk firsatta deneyeceğiz. Beğenmezsek de karşısında Peru mutfağı sunan bir restoran var oraya gideriz.

19-21 Ocak – Buenos Aires İlk İzlenimler” üzerine 2 yorum

  1. su gunlerde B. Aires te cok arkadaşım ve tanidigim var, hepsi gökyüzünde ilginc bir doga olayina tanik olmus. güneşin etrafındaki bir çeşit hare. siz de tanık oldunuz mu?l

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s