5.5 Ayin Sonunda Diyabet Ne Alemde

35 yaşında tip 1 diyabet hastası bir bireyim. 1 Ağustos 2016’da dünya turumuza başlamıştık. O günden itibaren tam 5,5 aydır yollardayız.
Tura başladığımız günlerde ağırlığım 74-75 civarıydı. Ve günde 22 ünite uzun etkili ve ona yakın ölçülerde hızlı etkili insülin kullanıyordum. Günde kullandığım toplam insülin 50 üniteyi buluyordu.
İstanbul’da yaşantımı özetlersem, sabah işe gidip, sandviç poğaça ağırlıklı bir kahvaltı yapıp 4-5 saat bilgisayar başında oturup öğle yemeği için 100 metre ile 500 metre arası değişen ortalama uzaklıklardaki restoranlardan birine gidip, yine bol karbonhidratlı yemeklerden yedikten sonra, yine masa başına dönüp bir 4-5 saat daha oturduktan sonra eve gelip, nispeten hafif bir akşam yemeği ile güne veda ediyordum.
Şu anda, 5.5 ay sonunda ağırlığım tahmini 2-3 kilo azaldı, uzun etkili insülinimi 22 yerine 16 ünite, hızlı etkili insülini ise 15-18 ünite arası yapmaya başladım. Yani toplamda günlük 35 üniteyi geçmiyor. Kan şekeri ölçümlerim ise oldukça düzeldi, oynamalar azaldı. Genelde sabahları yüksek çıkan kan şekeri değerlerim şu anda olması gerekene çok yakın. Çok daha iyi.
Peki ne değişti bu 5,5 ayda…
Sabahları kalkıp ilk iş çadırı toplamak oluyor. Yaklaşık 15-20 dakika süren bir toparlanma sırasında istemeden de olsa egzersiz yapıyorsunuz eğilip kalkarken. Sonra eldekilerle, sadece yetecek kadar yiyecekle yani az bir miktarla kahvaltı yapıyoruz. Motora binip, ne kadar sabit oturuyor gibi görünsek de rüzgarla, yolla boğuşurken ciddi miktarda enerji tüketiyoruz. Acıktığımızda ise duruyoruz, yemek saati geldiği için değil. Yani vücudun isteklerine göre hareket ediyoruz. Yine yediğimiz, çok bir şey olmuyor, kamp ocağımızda pişirebildiğimiz ve gerekli enerjiyi veren miktarda yemekler. Ve yine motora biniyoruz, yorulup akşam olana kadar. Yine çadır kuruyor ve akşam yemeğini küçülmüş midemizi ancak doldurup harcadığımız kaloriyi geri kazanacak kadar yiyoruz. Motorda tüm gün oturduğumuz için her yürüme fırsatını değerlendirip hem eklemlerimizi ve kaslarımızı rahatlatıyor hem de enerji harcıyoruz. Tüm bu aktivite insülin emilimini arttırdığı gibi sadece acıktıkça yediğimizden fazla kalori de almamış oluyoruz.
Diyabetle ilgili en çok zorlandığımız konu ise ilaçları taşımak oldu ama onu da bir şekilde hallettik. Arjantin’deyiz ve burda da insanlar buz istediğinizde geri çevirmiyorlar ve veriyorlar.
Şu ana kadar diyabetin geziyle ilgili herhangi bir engel teşkil etmediğini görmüş, hatta gezinin diyabetimi yönetmemi kolaylaştırdığını keşfetmiş durumdayım. Evet herkese alın motoru tura çıkın demiyorum ama çalıştığınız işinizi evinize yakın tercih edebilirsiniz, yürüyerek işe gidebilirsiniz. Öğle arası zilini beklemektense işinize odaklanıp, karnınız guruldamaya başlayınca sesi kısmak için birşeyler atıştırabilirsiniz, tabi ki sağlıklı gıdalardan. Akşam ise süpermarket sonrası TV karşısında bayılmak yerine alışverişinizi evin etrafındaki yürüme mesafesindeki dükkanlardan yapıp bunları elde eve taşıyabilirsiniz. Bunların hepsi hareketli bir yaşamın sırrı. Evdeki sık kullandığınız eşyaları bile birbirinden uzak noktalara yerleştirmek evdeki hareketinizi arttıracaktır. En önemlisi ise sabır. İnsan yola çıkınca ve her imkanın elinin altında olmadığını öğrenince sabretmeyi öğreniyor. Bu sayede midenin küçülmesi gibi zaman alan şeyler kendiliğinden oluveriyor. Siz de kendinize zaman tanıyıp, vücudun alışkanlıklarını değiştirebilirsiniz. Dahası bu değişimleri günlük kaydedip, bir oyun haline getirip değişimi izledikçe keyif alıp motive olabilirsiniz.
Bu süreçte beni, sağladığı ölçüm çubukları ve ölçüm cihazlarıyla destekleyen Roche Türkiye’ye, ve insülinlerimi soğuk saklamama çok büyük yardımı olan Stanley marka termosları hediye eden Kutupayısı Outdoor’a ne kadar teşekkür etsem azdır.
Sadece diyabetlileri değil, tüm insanları dah aktif yaşamaya davet ediyorum. Sağlıklı kalın, kafayı herşeye takmayın 🙂

5.5 Ayin Sonunda Diyabet Ne Alemde” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s