30 Aralık 2016 – El Calafate

Sabah tabiki motor yürümedi, debriyaj tamamen bitmiş. Şehre neyseki çok uzak değiliz, ama önce bulunduğumuz yerden çıkmamız lazım. Önünüzde bir tepecik ve yaklaşık 5 kmlik toprak yol var. Yağdan şüphelendiğimizden ve Tuğçe’nin motorunda da aynı yağ olduğundan onunkini de zorlayıp nu kumlu zeminde motor çekmek istemiyoruz. O yüzden önce tepeciği aşırana kadar motoru ittik. Sonra motorları birbirine bağladık. İstanbul’dayken bunun denemesini iyi ki yapmışızki sorunsuz bir şekilde şehre kadar Tuğçe önde ben arkasında geldik 🙂

İlk bulduğumuz servis kapalıydı, birilerine sorduk. İkinci gittiğimiz yer açık ama çok yoğundu. Ama motora öğleden sonra bakabileceğini ve gece 8-9’a kadar açık olduğunu söyledi. Biz de motorları bırakıp şehre yürüdük. Bir barda bölgenin biralarından ikişer yudumluk bardaklarda tadım yaptık. Özellikle yöreye ismini veren calafate meyvesiyle yapılan gayet değişik ve güzel bir biraydı.
Sonra yemek yemeye fix fiyatlı açık menü bir çin restoranına gittik. Müşteriyi kazıklamak için her oyunu düşünmüşler. Paket fiyatını masa fiyatı gibi dışarıya yazmışlar, masaya oturursanız ekstra 20 peso servis ücreti ve bir şey içmezseniz de adam başı fazladan 40 peso vermeniz gerekiyormuş. Açık büfede neyin masa servisi fiyatını aldıklarını anlayamadım hala.. Neyse türklük yapıp tıka basa yedik 🙂 iki çift de nasihat vermeyi unutmadık, çünkü dilini bilmediğin ya da az bildiğin bir yerde bunu kullanarak adam kandırmaya çalıştıklarını ve kimsenin inanmadığını bilmelerini istedik.
Motorun yanına geri döndüğümüzde motoru tamir ettiklerini ama parça değiştirerek değil kabloyu sıkarak yaptıklarını anlattılar. Parça ellerinde yokmuş, başka bir yerden isterlerse 1-2 haftada geleceğini söyleyip bir yandan da bu motorla çok gidemezsiniz diyip bizi çaresiz bıraktıktan sonra, türkiye dışında hiç bir yerde pratik zekalı birileri görmediğimizden şu soruyu sormak aklımıza geldi.
– Burda başka servis var mı?

– Var.

– Parça satıyorlar mı?

– Evet

– Telefon veya adresleri var mı?

– Var

– Verir misiniz?

– Evet
Ve bingo parçayı çin malı da olsa bulduk. Getirdik, uygun parça değilmiş, bunu görünce depolarından uygun parça buldukar, dedik biz elimizdekini geri götürelim parasını alalım. Parayı alamadık ama 2014 modelinki ayrıymış onu öğrendik, başka verdiler ve bu oldu. Motorun durduğu serviste işlem yapıldı ve ayrıldık. Önce bir markete sonra kamp yapmaya gittik ve yorgunluktan nasıl bayıldık bir biz biliyoruz.
Bu arada bizim çadıra ek 6 tane sağlam kazık aldık çünkü 12 sabitleme noktası olan çadırın paketinden 6 tane çıkıyor ve bu 6 tane ile buralardaki rüzgara dayanaklılığı azalıyor. Şimdi herşey daha iyi 🙂

Reklamlar

30 Aralık 2016 – El Calafate” üzerine 2 yorum

  1. Şimdi olmadı Arjantin patagonya da Çin yemeği? Oraya özgü Steak restoranları vardı. Gerçi sanıyorum biz gurup olduğumuz için biraz daha uygundu. rehberimizi de önceden tanıdıkları için.
    ama küçük bir öneri. O ülkelerde porsiyonlar çok büyük. Bize hep fazla geldiği için 1 porsiyon alıp paylaştık genellikle.Diğeri de tatlı veya başka birşey alıp onu da paylaştık. Siz de yapabilirsiniz gibi?
    Yolunuz keyifli olsun.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s