Ve Şili’deyiz

Sao Paulo’yu bitirip, Santiago’ya biletimizi aldık. Sağ olsun Berna bize bir uber çağırdı ve havaalanına en ucuz ve hızlı şekilde vardık. Havaalanı oldukça ferah ve sakindi. Hemen check-in yapıp, kendi kapımıza gittik. Daha önce Kerimcan Şili hakkında, kıtanın en güvenli yerine gittiğimiz konusunda bilgilendirmişti.

Bu uçuşu yapmış olmak unutulmaz bir anı oldu bizim için. Evet And Dağlarını geçmek motorla çok güzel ama uçaktan gördüğümüz manzara tarifsizdi. Dünyanın en uzun sıradağları And Dağları. Arjantin ve Şiliyi ayırıyorlar. Hatta daha kuzeye kadar uzanıyorlar. Pilotun andları geçiyoruz demesiyle, perdeyi kaldırıp, fotoğraf çekmeye başladık. Manzara inanılmazdı. Büyüleyiciydi.

unadjustednonraw_thumb_5f8

Santiago’ya inince ilk hedef Valparaiso idi. Santiago’ya daha sonra belki geliriz diyip, havaalanı çıkışındaki hengamede otobüse bilet alıp, Pajaritos’ta indik. Burdan da başka bir otobüsle Valparaiso’daki evimize gittik.

Şili ilk izlenim olarak organize, ve ingilizce bilen insan sayısı fazla imajı verdi. Gerçi havaalanında otobüse binerken ufak çaplı bir harem otogar havası alsak da, genel olarak Brezilya’dan çok iyi görünüyordu.

Valparaiso’da yaklaşık 3-4 hafta motorların gelmesini bekleyecektik. Bu yüzden Airbnb’den 30 günlük bir rezervasyon yaptık. Bunu yaparken fiyattan ziyade, tepeleri ile ünlü Valparaiso’da düz ayak bir konum seçmeye çalıştık. Yürüyerek gezebilelim diye yaptığımız bu seçim çok başarılı olmuş. Evimiz şehrin girişindeki ana cadde olan Avenida Argentina’da eski tuğla bir binadaydı. Evin bir odasını kiralamıştık ama ev sahipleri başka bir eve taşındığından evde tek kalacak gibiydik, bu hem iyi hem kötü olabilirdi.

unadjustednonraw_thumb_5e3

Valparaiso ise Unesco Dünya Mirası listesinde olan ve grafitileriyle ünlü bir liman şehri. Panama kanalı açılana kadar Avrupalıların güney amerikaya Magellan boğazından geçtikten sonra ilk durdukları yer olduğundan 1900’lü yılların başlarına kadar çok popüler bir şehirmiş. Sonra cazibesini kaybetmiş ama Santiago’dan sonra Şili’nin en büyük şehri ünvanını korumuş. Valparaiso ile ilgili daha detaylı bir yazı yazacağız.

Burası da bize ilk izlenim olarak 80 ve 90’lı yıllardaki İstanbul havası verdi. Kıyafetler ve eşyalar eski ama halkın kafası daha açık.

unadjustednonraw_thumb_5e7

Evimize yerleştik, eve sahip çıkan, ev sahibinin arkadaşı Alex’le tanıştık ve market alışverişi yapıp dinlenmeye başladık.

Reklamlar

Ve Şili’deyiz” üzerine 2 yorum

  1. ne kadar şanslısın 🙂 pahalı olan herşey güzeldir diyen bir hatunla evliyim ;( hatunun kıymetini bil ve kendinize dikkat edin

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s