Belçika

Belçikaya girdiğimizde hava iyice soğumuş ve yağmur da yağmaya başlamıştı. Belçika’da yakınen tanıdığımız Engin yaşıyordu, yanılmıyorsam 5-6 ay önce işini değiştirip Türkiye’den ayrılıp buraya yerleşmişti. Çayın suyunu koymuş bekliyordu bizi 🙂

İşten akşam çıkacağı için denk gelebilmek adına yol üstünde ilk olarak Brugge’a uğradık. Motoru park edebilmek için yerlisi ne yapıyor takip ettik. Her yerde bisiklet park yeri vardı ama motor için bir yer görememiştik. Neyse ufak bir turdan sonra anladık ki geniş kaldırımlara ve duvar diplerine doğru koyarsak motorları, yayaları da engellemediği sürece çok sorun olmayacaktı. Biz de öyle yaptık. Yağmurluklar dahil tüm korumalı kıyafetleri çıkarıp, normal insana döndük, zira baya vakit geçirecektik burda.

Tuvalet için restoran 50 cent aldı. Tüm mekanlar böyle, tuvaleti kullanmak için garsona 50 cent minimum vermek gerekiyor. Halinize çok acıyan çıkarsa para almadıkları da oluyor.

Şehir çok büyük değil, büyük bir meydanı var ona sağdan soldan erişen yollar var. Bir iki de kanal işte, klasik Belçika Hollanda şehri. Belçika’nın biraları meşhur, ama biz daha yolda olduğumuz için alkol olayına burda girmedik. Ama döküm tencerede pişirilen sarımsaklı midyelerden yedik. Gerçekten güzeldi. 


Yavaş yavaş motorlara dönüyorduk ki yağmur başladı, apar topar giyindik çok ıslanmadan ve motora binmeye hazırdık. Tam o anda bir türk çifte denk geldik, ayak üstü muhabbet edip vedalaştık zira çok yağıyordu artık. 

Otobanlar ücretsiz Belçika’da. Ara yollardan da yol çok uzayacağı için girdik otobana. Bir süre sonra yağmuru arkamızda bıraktık, ve mola verdik. Benzin istasyonunda internet de bulunca molamız uzadı. Gelen bir motorcuyla merhabalaşıp, yavaştan toparlanmaya başladık. Engin’le haberleştik, adresi net olarak alıp maps.me’de kaydettik ve devam.

Engin’le buluşmamız tam dediğimiz saatte ve yerde oldu, indi açtı gatajı, park ettik çikoları, ve yukarı çıktık. Gıybetin dibine vurduk 🙂 özlemişiz dedikoduyu. Muhabbet haliyle uzadı, o ara sordu özlediniz mi Türkiye’yi diye, dedik yemekler ve rakı hariç hayır 🙂 Demez mi dolapta rakı var 🙂 Hemen planlar yapıldı ertesi akşam için. 


Sabah Engin işe gitti, biz de Leuven’i gezmeye gittik. Küçük ama güzel bir yer. Şansımıza o gün de pazar kurulmuştu, rakılık bir sürü meze aldık, Engin’le beraber kurduk sofrayı ve gıybete devam 🙂 Rakı sofrası ne güzel, nasıl özlemişssem ilk dubleyi bitiremedim bir türlü, yavaş yavaş her tadını alarak içtim o ilk dubleyi. 


Engin iron man’e hazırladığı için düzenli bir antrenman ortamı var. Hatta öyle ki evde kurduğu bir düzenekle, evde bisiklete binerken diğer bisikletçilerle sanal ortamdaki bir parkurda buluşup eş zamanlı olarak antrenman yapabiliyor. Birbirlerini de ekrandan görebiliyorlar, ne hayatlar var arkadaş, biz de 10,5 beygirle yol almaya çalışıyoruz 🙂 Sabah o antrenmanını yaptı, biz de Brüksel’e gittik. Burda işte Delirium’un kendi barına gidip bir sürü değişik değişik bira içtik. Ben lagerleri sevdiğim için aromalı Belçika bitaları hoşuma gitmedi, Tuğçe de meyveli biraları sevmeye devam etti 🙂 Antrenmanını bitiren Engin de bize katıldı. Kitapçıda Tuğçe’nin kendini kaybedip Türk yemeklerini tanıtan bir kitabı bulup sayıklamaya başlamasından sonra, dönerci bakınmaya başladığımız görünce aldı bizi Türk mahallesine götürdü, ve oldukça iyi bir kebapçıya arkadaşının tavsiyesi ile oturduk. Kebaplar nefisti, hatta Türkiye kalitesinin üstündeydi. İşkembe çorbası bile vardı. Fakat mahalle bir acayipti, oldukça islamcı ve çirkin çirkin dükkanlardan oluşan tipik bir kasımpaşaydı.


Döndük toparlanmadan sonra uyuduk, sabah evden hep beraber çıktık, Engin işe biz Hollanda’ya doğru yola koyulduk. Engin’e rakı masasında beraber memleketi kurtardığımız veya kurtaramadığımız için ve bizi evimizde hissettirdiği için teşekkür ediyoruz 🙂 çok güzel vakit geçirdik beraber. Ehliyet sınavını geçer umarım en yakın zamanda.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s