Madrid

Madrid… İspanya’nın başkenti 🙂

Şaka şaka, evet Madrid’de 3 gün kaldık, yoksa 4’müydü, tam hatırlayamıyoruz. Çünkü zaman çok hızlı geçmişti Madrid’de.

Madrid, başta da dediğim gibi İspanya’nın başkenti, bunu da her sokağında, meydanında anlıyorsunuz, tipik bir başkent. Yüzyıllarca türlü kavim gelmiş hüküm sürmüş burda. Çok savaş görmüş, çok el değiştirmiş. Yine de bu kadar tarihi görebileceğiniz bir yer değil Madrid. Bunun yerine görkemli bir başkent havası var. Büyük devlet ve kraliyet binaları, kocaman caddeler var. En görkemli binalardan birisi kralın sarayı, sonraki görkemli yer ise Gran Via.

unadjustednonraw_thumb_3b4unadjustednonraw_thumb_3b5unadjustednonraw_thumb_3f0unadjustednonraw_thumb_4b5unadjustednonraw_thumb_40f

Bizim Madrid’e gelmemizin esas sebebi ise, tabi ki böyle bir turda es geçmemek ama daha çok Tuğçe yüzünden oldu. Tuğçe Madrid’e daha önceden gelip erasmus öğrenci değişim programı vasıtasıyla 10 ay yaşamıştı. Anlata anlata bitiremiyordu ve çok seviyordu. Benim de ülkeye girdiğimden beri çok beğendiğim İspanya’nın başkent’ini de görmek çok arzuladığım bir şeydi. Kısmen Madrid’li sayılabilecek Tuğçe sayesinde şehrin her köşesine girdik çıktık, her yemeğinden yedik. Her parkında takıldık, şimdi aklımıza geldikçe sıralayalım bakalım…

İlk olarak, geçmişte Tuğçe’nin ev arkadaşı olan Angela’ya mesajla ulaştık, acaba yanında kalabilir miyiz diye, fakat evi müsait değildi. Biz de olabildiğince merkeze yakın ve ucuz olabilecek bir hosteli gözümüze kestirdik. Booking.com’dan yeri ayırdık. Bu iş bazen çok stresli olabiliyor, çünkü tutulan oda fotoğraflardaki gibi çıkmayabiliyor. Ve o odayı bulabilmek için uğraşmak yan çantalı motosikletlerle şehir trafiğinde gezerken kabusa dönüşebiliyor. Neyse bu sefer biraz şanslıydık sanırım. Hostel Loyola adında güzel düzenli ve temiz bir hostele denk geldik. Tek sorun motor park edecek yerlerinin olmamasıydı, onu da hostelin karşısındaki kaldırıma yaya geçişini engellemeyecek şekilde park ederek ve motorları kilitleyerek hallettik. Hostel eski ve büyük bir apartmanın 3. katıydı. Bizimkisi özel odaydı, yatakhane tipi değildi. Duş ve mutfak ortak kullanımlıi gerisi özel yani. Internet de fena değildi.

Hemen sokağa çıkıp, gurma turuna başladık. İlk olarak 2-3 sokak aşağımızdaki çin yemekçisinie gittik. Fiyatları gerçekten makul, yemekleri ise inanılmaz lezzetli bir mekandı. Adı Rong Hua, yeride şöyle https://goo.gl/maps/o2nkV2zXXGD2.

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_2ea.jpg

Sonra ise hızlı bir şehir turu yaptık. Yakın yerleri gezdik. Ama dediğim gibi Madrid’de öyle Roma gibi bir beklentiniz olmasın. Kuru bir yer gibi de gelebilir ama biz Tuğçe’nin sayesinde çok güzel vakit geçirdik.

Diğer bir gidilmesi gereken mekan ise meşhur churro’cu San Gines https://goo.gl/maps/Wa2ckTmQMB72. Burada bizim bildiğimiz hamur kızartması ya da pişi de deniyor, ondaa yapıyorlar ama tulumba tatlısı formunda servis ediliyor ve çikolataya bandırılarak yeniyor. Bize göre nefis bir yiyecek. Kahvaltı için gittiğinizde bildiğiniz kuyruk oluyor önünde. Başka ülkelerde de benzerleri var, özellikle güney amerika’da ama buradakinin yanına yaklaşamıyor hiçbirisi.

UNCB3324.jpg

Madrid sokaklarında yürürken bazı biracılar dikkatınızı çekebilir. Buralarda 5 adet 20 cc’lik birayı içi buz dolu bir kova ile servis ediyorlar. 4 euro’ya alıyorsunuz bu paketi. Yanında da haftanın bazı günlerinde 1 euro daha verirseniz nefis tabaklardan alabiliyorsunuz. Zaten Madrid’de çoğu mekan haftanın bir günü mutlaka özel indirimler yapmayı adet edinmiş. Hatta bazıları öyle abartmış ki, menüdeki herşeyi 1 € olduğu günler var. Eğer bunları takip ederseniz gerçekten her gün 3-5 €’ya harika lezzetlerden tadıp, karnınızı doyurabilirsiniz. Madrid yeme içme konusunda bizce çok başarılı, hem fiyat hem lezzet adına.

unadjustednonraw_thumb_43b

Son lezzeti ise sona bıraktım, çünkü bence en güzeli bu. Madrid Ankara gibi ülkenin ortasında denize kıyısı olmayan ve kurak bir iklimi olan bir yer. Fakat herhalde Yunanistan’da Midilli’de yediğimiz kalamardan sonra en iyisi buradaydı… Taze taze kalamar ve buz gibi birayla 3-4 €’ya tıka basa doyabiliyorsunuz. Mekan muhtemelen çok eski, çalışanlar Tuğçe’nin dediğine göre hiç değişmemiş. Keyifle çalışıyorlar. https://goo.gl/maps/v2U7Q8FEQPC2. Zaten İspanya genelinde işini yaparken somurtan bir kişi bile görmedik. Ha bu arada unutmadan, Madrid’de genelde biranın yanında yeşil zeytin veriyorlar atıştırmalık istisnasız pek çok mekanda. İlk defa deneyenlere garip gelebilir ama çok güzel gidiyor ikisi birbiriyle 🙂 Kalamarcıda öyle bir kaybetmişiz ki kendimizi bir tane bile fotoğraf yok :))

img_1124

Madrid’de iki adet kocaman park var. Marketten içkinizi alıp buralarda saatler geçirebilirsiniz. Özellikle nemli Barcelona’dan sonra burası sokak lezzetleri ile daha yaşanılabilir bir yer dedirtti. Bu konuda da kendi adıma bir önyargım daha yıkılmış oldu.

unadjustednonraw_thumb_465unadjustednonraw_thumb_467

unadjustednonraw_thumb_46bunadjustednonraw_thumb_400unadjustednonraw_thumb_428unadjustednonraw_thumb_441unadjustednonraw_thumb_462unadjustednonraw_thumb_464

Madrid’den ayrılmadan önce de motorları bir servise götürelim dedik, servisi ararken de bir motosiklet mağazasına denk geldik. Ordan kzuey avrupa yolları için elcik kılıfları aldık, tucano urbano marka, neopren malzemeden yapılmış. Hemen yanı da başka bir motosikelt servisiydi. Ordaki ustaya motordan gelen sesi sorduk, pistondan değil ama üstten geldiğini anlattı. Sanırım sübaplarla ilgili bir konu. Hikayemizi anlattıktan sonra da bize birer litre motor yağı hediye edip gönderdi. Onun orda motoru tamir ettirseydik kuzeye zamanımız kalmayacaktı ve ses öyle çok da kötü değildi. Biraz risk aldık doğrusu ama yola devam ettik.

Madrid’i zaten Tuğçe çok seviyordu ben de çok sevdim. Ekledik listemize 🙂 Artık disiplinli bir sürüşe başlayıp uzun yolculuğumuzun biraz zamana karşı yarış şeklinde geçecek kuzeye, Hamburg’a çıkış kısmı kaldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s