Portekiz – İspanya Sınırı

Portekiz ve İspanyayı Guadiana nehri ayırıyor birbirinden. Sınır geçişi de dolayısıyla bu nehrin üstünden oluyor. İki yol var, birincisi otoyol ile diğeri deniz yolu ile. Bir sorun var, otoyolda bizim navigasyon programı maps.me gişe gösteriyor. Bir otoban krizi daha yaşamamak adına ve hazır gemi şansı yakalamışken fiyat sormak mantıklı geliyor. Botla sınır geçerken kendimizi Ayvalık-Midilli iskelesinde gibi hissediyoruz. Bir teyze anlamadığımız portekizcesiyle bize 2 motor ve 2 kişi 8.5 € diyince biz de tamam diyoruz.

Motorları botun yanaşacağı iskeleye çektiğimizde kalkmakta olan bir bot görüyoruz ama biz motordan inip, motorları da bu bota mı bindiricez diyene kadar bot kalkıp gidiyor. Ama zaten pek de ihtimal vermemiştik bu bota bindireceğimizi motorları. Çünkü bot küçücük ve ancak 2 adam genişliğinde ve korkuluklu bir iskele ile bota ya yürüyerek ya da bisikletliyseniz bisikleti elde götürerek biniyorsunuz. Bizim yan çantalarla burdan geçmemiz zor göründüğü için zaten ihtimal vermiyoruz bo botun bizim bot olduğuna.

Aynı teyze kapıda belirince bir daha soralım istiyoruz, kadın demez mi o bottu diye! Hemen bizi bir panik kaplıyor çünkü sonraki bot ne zaman hem bilmiyoruz hem de bilsek bile o bota motorları çantalarla nasıl bindiricez onu bilmiyoruz… Kadınla tekrar konuşunca 20 dakikada bir bot olduğunu öğrenip bir nebze olsun rahatlıyoruz.

unadjustednonraw_thumb_3da

Motorları iskeleye iyice yanaştırdıktan sonra bekleyiş başlıyor. Önce bot geliyor, sonra yolcular ve bisikletliler biniyor. Sıra bize geldiğinde iki taraftan 2-3 cm pay kalarak bota bir şekilde biniyoruz, bakalım inebilecek miyiz karşıda. Neyse artık bottayız, gerisi bir şekilde hallolur 🙂

unadjustednonraw_thumb_3a1

İspanya kıyısı daha modern, kapı ve iskele daha geniş, hiç sorun yaşamadan önce yayaların ve bisikletlilerin inmesini bekliyip, iniyoruz bottan ve kendimizi anavatana dönmüş gibi hissediyoruz. İlk iş galiçya usulü ahtopot yemek oluyor ve rotayı Sevilla’ya doğru çeviriyoruz.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s