İtalya Bölüm 1 – Italy Part 1

For English click here.

İtalya’da ilk şoku benzin fiyatını görünce yaşadık. O ana kadar ortalama 1 euro’ya benzin alırken, 1.4 euro’yu görünce kan beynime sıçradı diyebilirim. Tamam pahalı olacağını biliyordum ama böyle de beklemiyordum. Nerden bilebilirdim ki başka benzincilerde 1.75’i bile göreceğimi!

Udine tarafından sınırı geçtiğimizden, Venedik’e gitmek en mantıklısıydı. Hala plansız hareket ediyorduk, o ana kadar işe yaramış güzel noktalar bulmuştuk ama İtalya için ne kadar doğru bir ilerleme şekliydi önümüzdeki günlerde görecektik.

Udine’den Venedik’e kadar Po ovası üzerine kurulmuş bir çok kasabadan geçtik. Dümdüz sıkıcı düzlüklerde anormal sıkıldık. Oysaki Slovenya ve Avusturya o kadar güzel yemyeşil ve serindi ki, burda o aradığımız sıcaktan bıkmaya başladık.

Her taraf düzlük olunca Venedik’e varmamız kolay oldu aslında. Sahildeki kampingler mi yoksa şehre yakın olanları mı seçmeliyiz tam kestiremiyorduk. Bir tarafta denize girme isteği, diğer tarafta da Venedik’e yakın olup, tek motor gidip şehri gezme fikri. İkinciyi seçtik. Birçok otel ve kamping baktıktan sonra, Venedik’e en yakın olanında karar kıldık. Fiyatlar uçuktu. Bodrum kat odaya 60 euro isteyenden mi dert yanayım, kamping’e 30 euro vermekten mi…

Neyseki Venedik’i sevdik. Bundan sabahın köründe kalkıp, şehri doyasıya gezip, öğle sıcağınde kamping’e dönmüş olmanın da etkisi büyüktü. Klasik avrupa şehirleri canımı sıkarken burasını sevmiştim, sebebini de yine coğrafyaya ve o coğrafyaya böyle bir şehir kurmuş Venediklilere borçluyum sanırım.


Plansızlık yavaş yavaş gerginlik yaratmaya başladı. Bologna’ya vardığımızda hava kararmıştı, şehri gece gezdik. Yemek fiyatları korkunç pahalıydı ve özgürlüğümüz kısıtlanmış hissetmeye başladık. Bologna’da şehrin 7-8 km dışında bir otelde kaldık. Otel güzeldi neyseki ve fiyatı booking.com’un özel indirimi sayesindem akul hale gelmişti. Keşke internet’i daha iyi çalışsaydı… Ve yine Bologna ile city tax denen şeyle tanışmış olduk. İtalya’da şehirlerde konaklamak için booking.com’dan gördüğünüz fiyata ek olarak bir de city tax denen ve adam başı 3.5 euro’yu bulabilen bir vergi de geliyordu. Ödemek istemeyince de bir kağıt imzalatıyorlar. Biz de imzaladık. Bologna ile anladık ki tüm italyan şehirlerinde bol bol tarih bulacaktık.


Sonraki noktamız Floransa oldu. Nehrin iki tarafına kurulmuş bu şehrin en güzel yeri şüphesizki nehrin üstündeki köprüdeki evlerdi. Ama ben malesef çiş kokusuyla hatırlayacağım koca şehri. Her sokak neredeyse çiş kokuyordu. Burada ise tamamiyle kozmopolit bir hostelde aynı zamanda sunulan kamping hizmetindne faydalanarak konakladık. Aslında kamping alanı çok güzeldi ama bakımsızdı. Fiyat da bu oranda 25 euro’ydu. Nerde o avusturyadaki 18 euro’luk cennet gibi kampingler… Hostel afrikalı doluydu. Neden ve nasıl ordalardı bilmiyorum ama özellikle bu hostelde kalıyorlardı. Fiyatlar makul, hostel ise inanılma tarihi ve çok güzel bir binaydı. Floransa ise duomosuyla olsun, nehir manzaralarıyla olsun güzel bir italyan şehri ama o çiş kokusu….


İtalya’da gezerken şu ana kadar tek bir plan yaptık, o da şehirlerin arasını otobandan uzak tutarak dağ yollarındna geçirmekti. Hem motorlarımıza daha uygun hem de ormanlar daha serin oluyordu. Bir çok adını hatırlayamadığımız pass geçtik, bir çok motorcuyla selamlaştık. Valentino Rossi’nin neden böyle deli dumrul olduğunu buradaki motorcuları görünce çok daha iyi anladık 🙂


Rimini’ya vardık, dağlardan sahile inip. Rimini bizim Antalya’nın bir kopyası, ama adriyatik kıyısının tamamı böyleymiş sonradan gördüğümüz kadarıyla. Uçsuz bucaksız kumsallar ve beachler ve bütün italyanın bu sahilde olması. Adım başı kavşak ve göbek derken yol almak çok zoro lamya başladı. Rimini’deki kamping konaklamamız ise tam bir sefaletti. 35 euro’ya Erikli orman kampı tadında bir yerde kalmak pek mantıklı olmasa da plansız yol almamızın cezası gibi oldu bize ve burda artık işlerin böyle yürümeyeceğine karar verip, plan yapmaya ve rotadan konaklamaya kadar herşeyi ayarlayıp öyle yol almaya karar verdik. Plansızlık italya’da hem bütçeyi hem sinirleri geriyordu… Ayrıca denizi de deniz değildi, nerde o güzellim yunanistan’daki ege sahilleri.

Evet açtık haritayı, baktık mesafelere ve bingo, Teramo diye bir kasaba bulduk, çok hoş görünüyordu. Roma’ya giderken yolun tam ortasında güzel bir dağ kasabası. Hemen bookin.com ve 35 euro’ya bir otel tuttuktan sonra bu moralle koyulduk yola. Çok güzel bir gündü, herşey planlı ve iyi ilerliyordu. Adriyatik kıyısı boyunca bitmek bilmeyen göbek ve kavşaktan sonra nihayet dağ yoluna girdik. Virajlar ve pass’lar yine başladı. Teramo’ya vardığımızda hava kararmak üzereydi. Otele yerleştik ve gece kimseler yokken, şehri gezdik. Dolunayın aydınlattığı şehir muazzamdı. Çok beğendik. Ve ertesi günü planlamanın heyecanı ile bilgisayar başına oturduk. Roma’da uygun fiyatlı bir hostel tuttuk ama özel odamız olacaktı. 2 gecelik rezervasyon yaptık. Onda da sorun yok, düştük yola. İnanılmaz güzel bir rotadan, bir önceki gün bulduğumuz motul yağlarımız ile motorların yağlarını değiştirip vardık Roma’ya, botlarımızı da boyamayı ihmal etmedik, e ne de olsa şehre iniyorduk 🙂Roma… Kocaman bir şehir. O kapıların ardından giren başka ülke elçilerinin yerine koydum kendimi. Porta maggiore’den giriyorum ve karşımda kolezyum, vay anasını, nasıl da anlatacaktım bunu şahıma…. Tarih insanı hayal alemine sokuyordu. Herhalde iki günde 25 km’ye yakın yürümüşüzdür. O sokak senin bu sokak benim, Vatikan dahil her yerini gördük, ama trevi çeşmesine para atmadık, Onun yerine Tuğçe ile ikinci yıl dönümümüzü kutladık, şarap ve pizza ile 🙂 Roma’da öğrendiğimiz ders ise, konaklama sçeerken bir de kültürel bi haritaya bakmak oldu bi dahaki sefere. Çünkü konakladığımız hostel, oda ne derseniz artık, çin mahallesinin göbeğinde idi. Neyseki odalarını kiralayan ev sahipleri çok tatlı insanlardı da sıkıntı yaşamadık hatta baya bir huzurlu idik.


Şu anda ise Roma’dan kuzeye doğru yol alıp bir kaç tane güzel göl ve sayısız  tarihi kasaba gezdikten sonra, Amiata Dağının zirvesine yakın bir yerde özgür kamp yapıyoruz. Şu saate kadar (21:30) başımıza bir iş gelmedi, umarım gece de böyle huzurlu geçer. Hedef Siena üzerinden Pisa yarın.

In English…

The first shock was at the gaz station. Ok I expected it would be higher than the previous countries but i wouldn’t expect 1.4, even 1.75 euros per liter!..

We crossed the Itely border from Udine, so going to Venezia was a good choice. Still we were moving without a plan, until that moment it was fine but would it be good for Italy?

After Austria and Slovenia’s green mountain roads, this boring roads were testing our patience. And it was so hot that sometimes it was very difficult to move forward.

Actually it took faster to reach Venezia. We were in between choosing a camping on the beach or in the city. At last we decided to stay in the city. Prices were so high, a basement floor room was 60 euro and the campings were 30 euros.

At least we loved Venice. In the morning we woke up early and walked in the city until noon. While the classical european city’s are boring Venice was not ike this, I think it is because of the geography and the venezians who build this amazing city.

Being without a plan started to annoy us. When we reached bologna it was dar and we visited the city in the dark. Meals were too expensive and we were feeling unfree because of that. We found’a hotel 7-8 kms away from the city from booking.com. Hotel was good actually but here in bologna we met with city tax, which you pay when you stay in a city, and can be up to 3.5 euros per person. In bologna we understood that we will found excessive amount of history in every corner of Italy.

Florence was the next stop. The city was founded on both sides of the river. The most atrractive place for me is the houses on the bridge. While the duomo is the second one. But i will remember the city with the bed urine smell of the streets…We stayed in hostel in Florence. It was full of african and very cosmopolite. But in fact we used the camping faciity. In the past it is obvious that the camping was very good but now it is like an abondoned place. The prices were reflecting this fact and it was 25 euros. Still expensive but cheaper than venice.

The only plan we made was using the mountain roads while connecting cities. It is good for our bikes and the weather is chilly in such places. While moving on those roads we passed many of mountain passes and saw many motorists having fun of those roads. Now we can understand how a Valentino Rossi happens to be 🙂

We came to Rimini the stereotype of our Antalya, endless beaches and crowded places. Our stay was at a camping which was 35 euros but nothing more than “Erikli Orman Kampı”. At this place we understood that thing will not go on like this. We werenot only getting stressed but also paying a lot… After Greece’s beatufil beaches this coast was very bad actually.

Yes we opened the map, spotted a good point for our route and made a reservation. We would stay at Teramo, a place in the hills, and just in the middle of Roma route. The hotel was 35 euros. When we came there it was dark but the full moon was illuminating the city. City was wonderful and we loved it. After a sightseeing tour we came hotel and planned the next day. We would stay in a hostel but in a private room. Through an amazing route and after making our maintenance with morul motor oils, we came to Roma. We also didn’t forget to maintain our boots 🙂

Roma is a very big city. I imagined that i was a diplomat of old times and visiting Rome. Passing from that Porta Maggiore and seeing the collosseum. Wow, it is amazing, and how i will tell this to my shah. History is making you imagine and imagine. I think we walked about 25 kms in the city. In every street. But we didn’t throw money in the Fontana di Trevi, but we celebrated our second year with Tuğçe, with a pizza and wine 🙂 The other lesson we learned was not just book a hostel but also look for a cultural map for a big city, because our hostel was in the middle of china town. But our hosts were very good people and we felt very safe and comfortable.

Now we are wild camping in mountain amiata which is in the north of Rome and on the route to Siena. Time is 21:30 and still we are good, we hope it will be such till the morning. Target is Pisa through Siena tomorrow.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s