Macaristan’da Değişik Bir Gece – A Strange Night in Hungary

For English click here.

Macaristan tam avrupalı olacakken olamamış bir hava verdi bize. Sokakları sakin, düzenli ama şoförleri sıklıkla o sokaklara yakışmayan makaslar, sollamalar yaparak kullanıyordu araçlarını. Bir yere park edip yemek yemek istediğinizde ise, kiliseden gelen bebek uyutma müzikleri ile bir çocuk masalında gibi hissettirecek kadar da sakin olabiliyor.

İlk olarak müzik festivaliyle ünlü Szeged’e geldik. Burda bir parka kurulup yemek yedik. Çimlere havlumuzu serip üstüne otururken çok garip birşey yapıyormuş gibi hissettiğimiz için garip hissetsek de birşey olmadı 🙂 Fazla sakin görünen Szeged’i terkedip yola düştük.

FullSizeRender

Nerede olduğumuzu anlamaya çalışırken Keckskemet adlı kasabaya geldik. Fazlasıyla plansız olduğumuzdan öylece etrafa bakınıyorduk ki bir Bey yaklaşıp bize nereden olduğmuzu sordu. Türk olduğumuzu öğrenince konuşma Türkçe’ye döndü anında 🙂 Adı Şuayip, 17 senedir Keckskemet denen kasabada koltuk yüzleri satarak yaşıyormuş. Nerede kalacağımız sordu, biz de ucuz bir otel veya kamping aradığımızı hatta, polis ve halk sıkıntı yaratmazsa doğada konaklayabileceğimizi söyledik. O da bize gerek yok, ben size bir yer ayarlarım diyip, telefonuyla birisini aradı ve 2 dakika sonra yeri ayarladığını söyledi. Bu dakikadan sonra bizim biraz huzursuz olduğumuz görünce kendisinin güvenilir birisi olduğunu göstermek için facebook hesabına mı girmedi, oğlunun nerede çalıştığına kadar, bir sürü detay anlatıp, fotoğraf göstererek güvenimizi kazandı.

FullSizeRender-4IMG_6395IMG_6346

Kalacağımız ev bir ailenin yanı idi. Şuayip Bey’in kiracıları olan bir ailenin bir odasında biz kalacaktık. Ev bir iki kilometre şehir dışında kenar mahalledebir yerdeydi. Sokaklar aydınlıkken normal görünse de hava kararır kararmaz köşe başında bekleyen kadınlar ve değişik adamlarla doldu. Neyseki motorları evin garajına kapatıp sıkıca bağlamıştık. Ev ahalisi ise aslen Romen olan tek kelime ingilizce bilmeyen ama çok tatlı insanlardı. Evin internet bağlantısı ve google translate sayesinde çat pat muhabbet edip, odamıza çekildik.

Huzurlu bir uyku ve evin hanımı Magdalena tarafındna yapılan espresso ile güne başladık. Macaristan’a gelmişken Tuna nehri üstüne kurulu Budapeşte’yi de görmeden geçmedik. Aşırı kalabalık trafiği ve kalesi hariç klasik bir avrupa şehri olan Budapeşte bizi çok etkilemedi. Tuna kenarına kurulup yemek yapıp onu yedik. Şehri seyrettik ve yola devam ettik.

FullSizeRender-3IMG_9304IMG_6409

Macaristan hakkında tarım arazileri ve shell benzincilerindeki bedava internet dışında diyecek pek birşey bulamadık, zaten çok da sevmedik, Avusturya’yı merak ediyorduk o yüzden bu yol üstü konaklamamaız dışında çok bir anımız olmadı. Şuayip Bey’e tekrar teşekkürler 🙂

In English…

Hungary was a nearly european country as we observed. Their sometimes crazy drivers and their very well looking streets created this confusion.

First stop was Szeged, city which is famous wtih its music festival. We cooked our luch in a park sitting on grass, which made us uneasy because of feeling that we were doing something strange. Szeged was very calm and we continued our route.

While trying to understand where we are, we found ourselves in the city Keckskemet. We were looking around and a man came accross and asked where we were from. We said Turkey and he started talking in Turkish. His name was Şuayip and working in Keckskemet for 17 years. He asked where we would stay and we said that a cheap hotel or camping, even if we could camp in wild if the police and locals won’t make any problem. Then he talked with a man on the phone and said that we had a place to stay for free! Our minds were confused and we were clearly showing that, so he tried to explain himself with some proofs and gained our trust. And we went to a family’s house. They were the renters of Şuayip. A roman originated family with no english. We used their internet and google translate to communicate that night. They were a lovely family.

Magdalena the wife of the house made us an espresso in the morning and then we leaved with good memories. We didn’t missed Budapest, a city spread on the two sides of Tuna. The castle and the horrible traffic were the most attractions. We again cooked our meal nearby Tuna and watch the city. Then we sit on our bikes and continued.

We didn’t spent so much time in Hungary so this stay was the only memory we will remember from there. Our aim was to go Austria so we used Hungary as a step. Thanks again to Şuayip for his good hospitability 🙂

Reklamlar

Macaristan’da Değişik Bir Gece – A Strange Night in Hungary” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s