Avusturya – Austria

For English click here.

Macaristan – Avusturya geçişi polisle selamlaşmadan ibaret olunca oldukça şaşırdık. Sonradan öğrendiğimize göre o kontrol de yokmuş, ama son dönemdeki Suriye’li mülteci akını yüzünden böyle bir kontrol konmuş. Polis şüpheli gördüğü araçları durdurup kontrol ediyor, o kadar.

Tuğçe’nin teknik olarak kuzeni olan fakat aslen babasıyla akran olan Cem Abi’ler karşıladı bizi Schwechat’da. Burası havaalanının yakınında sessiz sakin bir kasaba. Cem Abi’ler Vİyana’nın kalabalığından buraya kaçmışlar, çok da güzel yapmışlar. Çok keyifli ta eskilere uzanan bir sohbet ve akşam yemeği eşliğinde onlarla geçirdiğimiz vakitten sonra, evleri müsait olmadığından bizi oldukça mahçup ederek şehrin en iyi otellerinden birine yerleştirdiler. Mis gibi uyuyup, çılgın bir kahvaltı yaptıktan sonra Viyana’ya doğru yola çıktık.

IMG_7090.JPG

Viyana gerçekten çok kalabalık, her yer tarihi, her yer turist olunca motorları bırakıp yürümek en mantıklısı oldu. Şehrin caddelerini turladık, tarihi eserler ve sanat tutkusu fışkırıyordu heryerden. Sevdik Viyana’yı ama gerçekten çok kalabalıktı.

IMG_9318IMG_9327IMG_9328IMG_9335IMG_9342IMG_9354IMG_9355

Havayı saran kara kara bulutlar, olacakların habercisiydi sanki, yola çıktığımızda başlayana yağmur bizi tabiri yerindeyse perişan etti. Onca para verdiğimiz ve daha bir senelerini yeni dolduran Daytona marka botlarımız su aldı. Normalde Hallstat’a gidecekken rotayı mecburen güneye çevirdik. Dağları aşarsak yapmur kesilebilirdi. Hava tahminleri 3-4 günlük bir yağış gösterdiğinden böyle bir tercih yapmak zorunda kaldık. Güneyde de güzel bir nokta belirlemiştik zaten ve doğru Tragöss Yeşil Göl’e yollandık.

Yağmur kesilmedi ama yol değişmeye başladı. Ovalarda motor sürerken, Alp’lere turmanmaya başladık, evler, ağaçlar, çayırlar, şahane bir görüntüydü. Heryerde bulunan çiçekçilerin sebebini anladık. Her ev birer çiçek serası gibiydi. Bir virajdan ötekine geçerken yağmuru hissetmedik bile, tabi bir de eski usül, bot içi giyilen poşetler de yardımımıza yetişti. En azından eskisi gibi üşümüyorduk artık 🙂

Tragöss Graz yakınların şirin bir kasaba, kar sularının erimesiyle ilkbaharda oluşan Grüner See – Yeşil Göl’e ev sahipliği yapan bir yer. Bu göl normalde yazın piknik alanı olarak kullanılan bir alanı su basmasıyla sezonluk oluşup bitiyor. Kalacak yer arıyorduk ama heryer kapalıydı, sadece bir restoran açıktı. Kapılarını çaldık ve bizi bir eve yönlendirdiler. Ev sahibi hanım evini çok güzel organize etmiş ve odalarını kiraya veriyormuş. Biz de kahvatı istemiyoruz pazarlığıyla normalde tur bütçmizim hala üstünde kalan bi fiyata burada kaldık ama değdi. Bit otel bile böyle bir organizasyonu beceremezken burası kusursuzdu ve o çok imrenerek baktığımız alp evlerinden birisinde konaklama şansı yakaladık. Harika bir gece geçirdikten sonra sabah apar topar yürüyerek göle gittik ve yüzdük! Evet dondurucuydu ama girdik 🙂 Sonradan öğrendik ki aslında yüzmek burda hoş karşılanmıyormuş, göle yeşil tengini veren yosun tabakasını bulandırıyormuş ve halk bu yüzden gölde yüzülmesini istemiyormuş. Gölün çevresini tam tur atıp motorlarımızı yükleyip, daha da güneye doğru yola koyulduk.

IMG_9358IMG_9368IMG_9373IMG_9376IMG_9377IMG_9378IMG_9379IMG_9382IMG_9390IMG_9395

Hedef Slovenya, bu kadar yaklaşmışken uğramamak olmaz. Hem yağış da kesiliyor görünüyor. Devam ettik güneye doğru, yollar yine muazzam, artık viraj dönmekten sıkılıcaktık nerdeyse 🙂 Kendimize haritadan Klaugenfurt kasabasını seçtik, Göl kenarı kampingler vardı. Birine girdik, yağmur da kesikti şansa ve hızlıca çadırı kurduk. Tam uyuduk yine yağmur başladı 🙂 Sabaha kadar yağan yağmur sabah güneşle beraber ortadan kalktı ve bütün ıslaklarımızı çimenlere sererek kurutmaya çalıştık, kısmen de olsa başardık.

Avusturya’da 3 gece geçirdik, göremediğimiz yerleri hala var, ama ileride yine geleceğimiz yerler listesine burayı da ekledik. Cem Abi ve eşi Şule Hanım’a ne kadar teşekkür etsek azdır.

In English…

We crossed the Hungary – Austria border within a minute. There was only a police contrl but they only stop cars that seem suspicious, because of the recent Syrian immigrants.

Cem welcomed us in the city Schwechat, very close to the airport, and a very calm place. Cem is the cousin of Tuğçe but almost at the same age with her father. They left crowded Wien and started to live in this village. Wtih them we had a very good dinner and talk going deep into past. He and his wife were wondrful people. Then they arranged us on of the best hotels in the city because their house was not suitable. We had a very good sleep and a crazy breakfast, and set up to Wien.

Wien is really crowded. Everywhere was full of art galleries and a historical buildings. Leaving the bikes, and walking seemed the best choice. We walked in the old city center. I think we liked Wien.

Meanwhile the clouds became darker, they were the signs of a bad weather coming. The rain catched us, our expensive and one year old boots, get all wet in and out! Normally we should go to HallStat but we changed our minds and started to go south. If we can pass the Alps we could protect ourselves from the coming 3-4 days of bad weather. We already spotted a good target in the south, Tragöss Grüner See – Yeşil Göl.

Rain didn’t stop, but the roads changed, houses, mountains, villages, greenlands, they were all beautiful. It was now clear why there is too much flower shops in the country. Every house was looking wonderful. While riding in those curve road we forgot the rain, of course the nylon bags that we covered our feet helped us forgetting the rain 🙂

Tragöss is a village close to Graz. It is famous with its lake, which appears when the snow melts and fills the area that is used as a park in the summer time. We came here in the evening and after a quick look to lake we started to search for a place to stay. Everywhere was closed, other than a restaurant. They redirected us to a house whose owner lady is renting her rooms. Normally it’s price was much more high than our budget but we stayed here because the house was beautiful and it was our onyle option 🙂 Everything was very well organized, and we were in one of those alpine houses. It was wonderful. In the morning, by foot we went to lake and swan there! Yes we did, without knowing that it is forbidden to swin in the lake, because swimmimg is destroying the plants and algea in the lake, which gives green color to it. After a ful tour of lake, we loaded our bikes for the Slovenia route.

On the Slovenia route we found a camping, and by chance it was not raining while we were settin up our tent. When we finished setup, it started to rain again. But it the morning sun was in the sky, and we put every wet thing on the groud and tried to dry them 🙂

We spent three nights in Austria but we put here in the list that we will come again… We don’t know how to than Cem and Şule, they were really wonderful…

Avusturya – Austria” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s