Bulgaristan – Bulgaria

For English click here.

Daha önce de geldiğimiz Bulgaristan’da bir gece geçirdik, amacımız da zaten Romanya’ya bir an önce ulaşabilmekti. Yine de rotamızı dağ ve orman yollarından geçirmeye çalıştık. Makaza – Nimfea sınır kapısından Bulgaristan’a geçişimizde pasaport kontrolümüz 10 dakikaya yakın sürdü.

İlk başta sıkıcı düzlükleri geçtik, motorların oturuş pozisyonu uzun yola çok uygun olmadığından bu düzlükler hem sıkıcı hem de bazen acı verici oluyor. Bulgaristan çok ucuz olduğundan sık sık durup mola verdik, ama nerde dursak Türk çıktı işletmeciler. Yolda son kez İstanbul tabelası gördük ve bir foto çekmek için durduk.

IMG_5646

Dağlara tırmanmaya başladığımızda yol kenarında bir tır parkı gördük ama normal bir tır parkı gibi görünmüyordu. İşletme sahibi her eyre eski ve antika sayılabilecek motorları koyup sergiliyordu burda. Burda birer kahve içip yolumuza devam ettik.

Gurkovo yakınlarında, çok güzel bir dağ yolunun kenarında bir pansiyonda kaldık. Çok dağlık bir bölge olduğundan internet yokmuş işletmede. Biz de kendimizi çamaşır yıkama yemek yapma gibi gündelik işlere verdik 🙂 Çamaşırlarımızı Tuğçe’nin babasından hediye gelen tchibo’nun çamaşır asma ipine astık ve dağ havasıyla kuruttuk 🙂

Sabah da pansiyounun bahçesinde kahvaltımızı yapıp, kuzeye Tuna nehrine doğru yola koyulduk. Yolumuzun üzerinde Veliko Tarnovo vardı, uğrayamasak da yolumuz bir tünel vasıtasıyla şehrin altından geçerken nefis bir manzara oluşturuyordu. Durup forotğraf çekmeyi ihmal etmedik. Yolun sonraki kısmı ise çok güzeldi.

Sonraki durağımız hem öğle yemeğimizi yediğimiz hem de sınırı geçeceğimiz Ruse’ydi. Endüstri şehri olan Ruse’de yolun kenarındaki kalın borular dikkat çekiyordu. Binalarını da beğendik Ruse’nin ve Bulgar şehri Ruse ve Romen şehri Girgiu arasında dostluk köprüsünden Romanya’ya geçtik.

In English…

We spared just one day to Bulgaria to reach Romania. We have visisted Bulgaria before. The passport control took longer than normal but it was ok.

Bulgaria is cheap, so we frequently stopped and take a rest. Because of the long and straight roads, it sometimes become hard to ride, so these rests pleased us a lot. Nearly every stop was Turkish place so we didn’t have any difficulty in speaking.

We gave a coffee break at a truck stop where old bikes were being shown. It wasa nice place to give a break.

Night was at a guesthouse placed nearby mountains close to Gurkovo. It didn’t have internet so we did our cloth cleaning and and some other daily routine jobs. In the morning we made our breakfast in the garden and set our route to north.

Although we didn’t stop at Veliko Tarnovo, our route was passing under it, through a tunnel. We couldn’t miss that and took photo of that moment. Ruse was our last stop, where we cooked our lunch and passed Border. Border is the Danube river, and the Ruse-Gurgiu Friendship Bridge is connecting to countries.

Bulgaristan – Bulgaria” üzerine 4 yorum

 1. We spent a month in Bulgaria this summer, including a few hours in Plovdiv. There we had a fabulous meal in a Turkish restaurant and wonderful desserts in a traditional Turkish cafe (Turkish coffee obligatory) adjoining the mosque. It’s a testament to both Turkey and Bulgaria that they have established excellent relations since the Berlin Wall fell in 1989.

  Beğen

  1. Bulgaria feels very close to Turkey in fact. We went to Rhodop region last year and we were amazed 🙂 We are now at spain and we can easily say that turkish food is number one with an objective point of view. Greek is second 😀

   Beğen

   1. I would love to try Turkish food more often. There is a wonderful Turkish festival (http://www.turkishfestival.org/) each year in Washington, DC (September 25 this year) and we enjoy the food stalls very much. I hope one day to go to Turkey and explore not just the cuisine, but the culture and the places.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s