Yolculuk Öncesi Aşılanmak – Vaccination Before Travelling

For English click here.

İki gündür hayatımızda duymadığımız kadar aşılanmak kelimesini duymuş olabiliriz. Malum uzun bir yolculuk öncesi, özellikle de gidilecek ülkeler salgın hastalıkların çok olduğu yerler ise mutlaka bölgenizdeki bir seyahat sağlığı merkezine uğramanız gerekiyor. Biz de öyle yaptık ve hangi aşıları olmamız gerektiğini öğrendik. Bunlar tetanos-difteri, sarıhumma, tifo, ve hepatitlerdi.

IMG_8715

Tetanos-difteri aşısını yaptırmamız için aile hekiminin kapısını çalmamız yetti, fakat baştan söyleyeyim, sanırım kasa yapıyorlar, üçüncü gününde hala kolumuza yumruk yemişiz de çürümüş gibi bir acı var. Bir sonraki gün ise aldığımız randevu neticesinde seyahat sağlığı merkezinde bulduk kendimizi. İstanbul’daki binaları Karaköy’de bulunan, şirin koltuklara ve “cool” çalışanlara sahip görmeye alışık olmadığınız cinsten bir yer burası. Önce doktorumuz ile konuştuk, karşılıklı bilgi aktardık ve ona göre aşıları olmaya aşı odasına gittik.

Doktorumuzdan öğrendiğimize göre aile hekiminde olduğumuz tetanoz aşısı difteriyi de içeriyormuş o yüzden difteri aşısı olmadık ayrıca. Hepatit A ve ve B için ise şunları söyledi. Kan tahlili yaptırıp hepatit A bağışıklığımızın olup olmadığını öğrenmeliymişiz, ona göre aşı olmalıymışız. Hepatit B için ise cinsel yollarla bulaşan bir hastalık olduğundan size kalmış dedi.

Sarıhumma ve tifo aşılarını nerdeyse 30 saniye içerisinde yaptılar 🙂 Bunları da diğer kola yaptırdık. Şu anda her iki kolumuzu da belli bir seviyenin üstüne kaldırırken acıyor ama çok kötü değil durum. Belki 3-4 gün sonra ateş yapabilirlermiş, onu da bekliyoruz.

Günümüz Türkiye’sinde görmeye alışık olmadığımız bir bilinçte servis anlayışı olan bu kuruma iyi ki gitmişiz. Sizin de yolculuğunuz dünyanın bilinmez bölgelerineyse siz de mutlaka uğrayın buraya.

Not: Diyabetli bir kişi olarak sıradışı düşünmem gereken bir durum yokmuş.

In English…

For the past a few days, we heard of vaccinating more than ever we heard them in our lifetime. Actually it is so normal, if you will visit countries having contagious illnesses. That’s why we visited the center of travle health. The vaccines for
were tetanus, diphteria, hepatitis, yellowfever, typhoid.

IMG_8714
For the tetanus and diphteria, we visisted our local family doctor. We has the injection there, but i guess it is done into muscle tissue, it still hurts. The next day we found ourselves in the center of travel health located in Karaköy. The building has very nice seats and cool workers 🙂 First we talked and share information with the doctor and has our vaccines.

 

The doc said that we don’t need to have hepatitis B, because it is sexually smear. But we should chack our hepatitis A immunity with blood test.

Yellow fever and typhoid were sone on the other arm in just 30 seconds 🙂 Nowaday we are getting difficulty in raising our arms and maybe in a few days we can have fever.

It was a surprising experience to see such a concious place still remain in nowadays Turkey. We are happy to visit center of travel health, you should also visit if you plan to visit a country like this.

Note: For a diabetic person there is no unusual situation.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s